Izabela Penczek

Izabela Penczek

GABINET POMOCY PSYCHOLOGICZNEj

Psychoterapia w sporcie

Dlaczego sportowiec powinien skorzystać z psychoterapii?

Psychoterapia obejmuje całość życia sportowca, wszystkie jego aspekty. Nie koncertuje się jedynie na szeroko rozumianym treningu mentalnym. Sportowiec nie jest fabryką medali i osiągnięć, a jego życie to nie tylko treningi i starty. 

Sportowiec to również zwykły człowiek, którego nie omijają trudy życia codziennego. Jako były zawodnik wyczynowy doskonale wiem, jak trudno łączyć presję sportową z rozwojem kariery zawodowej czy z byciem rodzicem. A przecież sport to również kontuzje, choroby, a także, prędzej czy później, zakończenie kariery sportowej. 

Zawodnik, podobnie jak wszyscy, przechodzi przez kryzysy małżeńskie, partnerskie, boryka się z cierpieniem swoich najbliższych. Odczuwa lęki, ma traumy, konflikty. 

Rzadko kiedy życie sportowca biegnie bez codziennych trosk, co również wpływa na jakość treningu i startów. Nie bez powodu coraz częściej specjaliści wskazują zależność między tzw. „czystą głową” a osiągnieciami sportowymi.

Czym się charakteryzuje psychoterapia sportowca? Rozumieniem przez terapeutę tożsamości sportowca, jego motywacji, priorytetów, celów życiowych, presji i trudów codziennych treningów.